Touched By Adoption

5k Run/Walk

Age Group Results

September 01, 2012


Results by: Michigan Running Foundation


To Stroller Division Results

Female Overall Winners

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kara Zech Thelen                                       4262   39        5        20:43.6      6:41/M

Male Overall Winners

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Romanowski                                         4155   42        1        17:19.0      5:35/M

Female Master Winners

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jodi South                                             4264   45       25        23:51.2      7:42/M

Male Master Winners

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bret Tingay                                            4304   44        6        20:45.9      6:42/M

Female 15 and under

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abigail Schuelne                                       4294   12        9        21:25.2      6:55/M
       2    Kelsey Grost                                           4295   13       28        24:08.6      7:47/M
       3    Rachel South                                           4267   15       54        28:00.8      9:02/M
       4    Kenzie Chaffee                                         4193   15       60        29:28.6      9:30/M
       5    Madison Luxmore                                        4278   8        66        30:05.4      9:42/M
       6    Ella Valley                                            4273   9       148        52:53.4     17:04/M
       7    Adriana Valle                                          4239   12      155        54:11.3     17:29/M

Male 15 and under

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isaac Evans                                            4215   13       12        22:04.9      7:07/M
       2    Connor Obrien                                          4299   12       21        23:38.7      7:37/M
       3    Jaffer Malik                                           4163    8       31        24:20.1      7:51/M
       4    Dylan Harter                                           4280   13       40        26:00.7      8:23/M
       5    Jeremy Bernstein                                       4279   11       48        27:12.4      8:46/M
       6    Jack Morse                                             4179   12       61        29:31.6      9:31/M
       7    Caiden Pelc                                            4204    9       80        31:35.9     10:11/M
       8    Isaiah Pelc                                            4205    6       82        31:37.4     10:12/M
       9    Camden Stahl                                           4159   11       90        34:07.3     11:00/M
      10    Sean Morse                                             4181   10      110        39:26.8     12:43/M

Female 16 to 25

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kayla Kraft                                            4194   16       10        21:27.1      6:55/M
       2    Mckenna Valley                                         4287   17       63        29:39.7      9:34/M
       3    Katrina Williams                                       4167   21       71        30:53.5      9:58/M
       4    Katie Schelter                                         4202   21       72        30:53.5      9:58/M
       5    Julianne Cole                                          4320   23       86        33:03.4     10:40/M
       6    Michelle Adams                                         4244   24      100        35:41.3     11:31/M
       7    Madison Platte                                         4146   17      101        35:49.8     11:33/M
       8    Cassidy Platte                                         4145   19      102        35:50.5     11:34/M
       9    Megan Holden                                           4125   22      117        42:27.9     13:42/M
      10    Katie Zwolensky                                        4217   25      145        52:36.2     16:58/M
      11    Sommer Krausz                                          4290   17      153        53:06.4     17:08/M

Male 16 to 25

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grant Ankney                                           4199   22       36        25:19.7      8:10/M
       2    Adam Morse                                             4178   16      140        52:04.9     16:48/M
       3    Matt Kwast                                             4235   17      165        59:15.1     19:07/M

Female 26 to 35

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trina Romanowski                                       4154   35        7        21:06.2      6:48/M
       2    Anne Zuidema                                           4229   35       18        23:24.6      7:33/M
       3    Emily Bareman                                          4140   31       39        25:52.5      8:21/M
       4    Samantha Harkins                                       4122   34       42        26:11.6      8:27/M
       5    Dawn Fedewa                                            4236   34       52        27:53.5      9:00/M
       6    Abbie Racine                                           4226   33       55        28:27.6      9:11/M
       7    Amber Smith                                            4260   32       58        29:18.4      9:27/M
       8    Erin Van Tuinen                                        4172   30       64        29:42.4      9:35/M
       9    Martha McGonegal                                       4214   33       65        29:44.1      9:35/M
      10    Wendy Smith                                            4261   32       67        30:24.8      9:48/M
      11    Kimberly Dykstra                                       4130   31       68        30:31.2      9:51/M
      12    Renee Thelen                                           4270   35       70        30:50.5      9:57/M
      13    Erin Boeve                                             4188   28       76        31:19.7     10:06/M
      14    Amber Soper                                            4301   33       83        31:49.3     10:16/M
      15    Amy Manshum                                            4183   33       84        31:56.4     10:18/M
      16    Melanie Graffy                                         4160   32       89        33:39.5     10:51/M
      17    Susan Hinojosa                                         4137   34       93        34:27.7     11:07/M
      18    Christine Luxmore                                      4247   35       94        34:28.8     11:07/M
      19    Heidi Cole                                             4316   32       97        35:08.2     11:20/M
      20    Andrea Hanson                                          4157   28       98        35:37.0     11:29/M
      21    Meggan Ambrustmocher                                   4302   31      103        36:35.9     11:48/M
      22    Sarah Youngs                                           4129   26      104        36:54.7     11:54/M
      23    Meggan Armbrustmacher                                  4150   31      109        39:21.4     12:42/M
      24    Jaime Green                                            4174   35      111        40:17.2     13:00/M
      25    Alison Dambro                                          4126   30      114        42:07.3     13:35/M
      26    Shannan Dzicaiatkowski                                 4323   35      119        43:52.7     14:09/M
      27    Cynthia Sutton                                         4256   32      123        45:04.0     14:32/M
      28    Jeanette Johnson                                       4208   30      127        47:41.5     15:23/M
      29    Lissa Watson                                           4257   31      131        49:09.7     15:51/M
      30    Ashleigh Cote                                          4258   27      132        49:10.1     15:52/M
      31    Jessica Glandon                                        4201   32      134        50:33.8     16:18/M
      32    Jennifer Mullin                                        4307   29      137        52:00.2     16:46/M
      33    Shawna Jones                                           4308   30      138        52:01.1     16:47/M
      34    Amy Sanborn                                            4218   28      147        52:53.1     17:04/M
      35    Katina Stowell                                         4242   32      154        54:06.5     17:27/M
      36    Kasha Osborn                                           4152   31      161        58:07.8     18:45/M
      37    Monika Good                                            4306   34      166        59:58.5     19:21/M
      38    Lea Osborne                                            4231   29      173      1:03:27.5     20:28/M
      39    Laura Blastic                                          4324   35      175      1:04:14.1     20:43/M

Male 26 to 35

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Oosterheert                                        4142   30        3        19:40.6      6:21/M
       2    Tyson Miller                                           4311   35       14        22:12.5      7:10/M
       3    Jeff Fedewa                                            4237   33       19        23:33.2      7:36/M
       4    Patrick Van Tuinen                                     4173   30       23        23:45.5      7:40/M
       5    Aaron Hubbard                                          4185   29       24        23:51.1      7:42/M
       6    Anthony Sperry                                         4213   35       32        25:04.4      8:05/M
       7    Shaun Johnson                                          4207   33       33        25:13.3      8:08/M
       8    Richard Pulido Jr                                      4186   29       35        25:15.1      8:09/M
       9    Curt Boshears                                          4228   27       41        26:00.8      8:23/M
      10    Matthew Boeve                                          4187   29       45        26:28.3      8:32/M
      11    Denny Glandon                                          4200   30       47        27:03.2      8:44/M
      12    Joe Davis                                              4245   31       49        27:14.7      8:47/M
      13    Scott Greerr                                           4198   31       57        28:41.7      9:15/M
      14    Ben Davenport                                          4148   33       85        32:51.0     10:36/M
      15    Ryan Graffy                                            4161   32       88        33:39.2     10:51/M
      16    Chad Osborne                                           4232   31       96        34:51.5     11:15/M
      17    Ryan Hanson                                            4156   30       99        35:37.9     11:29/M
      18    Garrett Green                                          4175   33      112        40:17.5     13:00/M
      19    Jesse Sutton                                           4255   31      121        45:01.9     14:31/M
      20    Eben Krausz                                            4288   29      151        52:56.2     17:05/M
      21    Michael McConnell                                      4281   35      171      1:03:23.2     20:27/M

Female 36 to 45

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Aeschliman                                         4263   37       17        23:05.9      7:27/M
       2    Beth Holben                                            4211   39       27        24:03.3      7:45/M
       3    Sarah Hamric                                           4303   42       30        24:19.2      7:51/M
       4    Kerry McConnell                                        4274   39       44        26:28.0      8:32/M
       5    Kristin Deppen                                         4283   40       46        26:36.4      8:35/M
       6    Ashley Bader                                           4147   36       50        27:25.2      8:51/M
       7    Deb Millelo                                            4313   45       51        27:26.1      8:51/M
       8    Jamie Armbrustmacher                                   4209   39       56        28:41.2      9:15/M
       9    Barbara Feldkamp                                       4268   44       59        29:19.0      9:27/M
      10    Jeana Parker                                           4191   40       62        29:32.8      9:32/M
      11    Christine Mason                                        4182   45       69        30:32.9      9:51/M
      12    Susie Davenport                                        4149   36       73        31:03.3     10:01/M
      13    Dawn Clark                                             4252   44       74        31:10.6     10:03/M
      14    Meg Obrien                                             4298   44      105        37:24.0     12:04/M
      15    Amy O'Brien                                            4190   44      107        38:10.6     12:19/M
      16    Deb Militello                                          4151   45      120        44:02.0     14:12/M
      17    Wendy Holden                                           4124   42      128        47:51.7     15:26/M
      18    Krista Roback                                          4195   41      129        47:52.5     15:26/M
      19    Shannon Reed                                           4197   40      130        48:44.1     15:43/M
      20    Lisa Rober                                             4310   38      135        51:06.2     16:29/M
      21    Jennifer Morse                                         4135   39      136        51:59.0     16:46/M
      22    Jane Morse                                             4171   44      142        52:05.2     16:48/M
      23    Claudia Garza                                          4221   38      146        52:53.0     17:04/M
      24    Tammy Valley                                           4285   45      149        52:54.3     17:04/M
      25    Natalie Queen                                          4284   36      160        57:55.3     18:41/M
      26    Michelle Spoelma                                       4162   37      162        58:12.2     18:46/M
      27    Krisanne McConnel                                      4282   37      170      1:03:22.5     20:26/M
      28    Kimberly Thompson                                      4144   41      178      1:10:12.5     22:39/M

Male 36 to 45

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erik Racine                                            4184   38        2        18:57.4      6:07/M
       2    Jason Griffith                                         4296   38        4        20:25.7      6:35/M
       3    William Luxmore                                        4246   40        8        21:17.2      6:52/M
       4    Joel Parker                                            4192   44       15        22:28.1      7:15/M
       5    Matt Shirilla                                          4318   42       22        23:41.3      7:38/M
       6    Matthew Reed                                           4196   40       53        27:56.6      9:01/M
       7    Bernie Pelc                                            4203   37       81        31:36.2     10:12/M
       8    Troy Stahl                                             4158   38       91        34:07.7     11:00/M
       9    Basam Malik                                            4164   36      106        37:54.1     12:14/M
      10    Kevin Thompson                                         4143   43      115        42:09.9     13:36/M
      11    Michael Holden                                         4123   45      116        42:27.9     13:42/M
      12    John Morse                                             4170   44      139        52:02.9     16:47/M
      13    Patrick Morse                                          4136   43      141        52:04.9     16:48/M
      14    Don Valley                                             4286   45      152        53:01.2     17:06/M
      15    Nathan Osborn                                          4153   36      167      1:01:24.8     19:48/M
      16    Jim Garcia                                             4127   43      168      1:01:30.9     19:50/M
      17    Brian Renden                                           4275   38      169      1:01:31.5     19:51/M

Female 46 to 55

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gina Belknap                                           4133   48       75        31:13.8     10:04/M
       2    Mary Hecksel-Perkins                                   4266   48       92        34:12.3     11:02/M
       3    Nancy Ruddy                                            4230   54       95        34:40.2     11:11/M
       4    Julie Kenny                                            4165   46      133        49:30.2     15:58/M
       5    Beth Krausz                                            4289   50      150        52:55.5     17:04/M
       6    Elizabeth Leyrer                                       4293   52      158        55:49.1     18:00/M
       7    Maryann Kwast                                          4234   53      164        59:14.2     19:06/M
       8    Cindy Maurer                                           4248   52      177      1:06:34.4     21:28/M

Male 46 to 55

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dennis Clark                                           4253   48       11        22:00.3      7:06/M
       2    James Feldkamp                                         4269   53       20        23:37.4      7:37/M
       3    Thomas Schafer                                         4206   52       29        24:19.2      7:51/M
       4    Scott McCuail                                          4272   48       37        25:24.5      8:12/M
       5    Frank Belknap                                          4134   47       43        26:25.6      8:31/M
       6    Roger Kenny                                            4166   46      113        40:34.4     13:05/M
       7    Charles Popovich Jr                                    4139   51      122        45:03.7     14:32/M
       8    Michael Winterlee                                      4180   46      143        52:08.4     16:49/M
       9    Jacques Jackard                                        4168   50      157        55:23.9     17:52/M
      10    Jacob Jackard                                          4210   48      159        55:49.4     18:00/M
      11    Tim Kwast                                              4233   49      163        58:56.3     19:01/M

Female 56 to 65

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Margaret Racine                                        4176   58       78        31:32.1     10:10/M
       2    Barbara Filizetti                                      4254   61      124        45:27.4     14:40/M
       3    Phyl Madzar                                            4314   58      125        46:57.7     15:09/M
       4    Rosalie Gentre                                         4312   61      126        46:58.6     15:09/M
       5    Linda Kowalk                                           4219   62      172      1:03:23.7     20:27/M

Male 56 to 65

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Duff                                           4169   58       13        22:06.4      7:08/M
       2    Jack Griffin                                           4322   57       16        22:50.5      7:22/M
       3    Bruce Devereaux                                        4259   58       26        23:54.1      7:43/M
       4    David Stierley                                         4276   60       34        25:13.6      8:08/M
       5    Jim Fedewa                                             4271   60       38        25:42.5      8:17/M
       6    Gerald Racine                                          4177   59       79        31:32.4     10:10/M
       7    Jim Cole                                               4321   60       87        33:24.8     10:46/M
       8    Mike Leyrer                                            4292   62      118        43:51.2     14:09/M
       9    Luis Valle                                             4238   57      156        54:12.3     17:29/M
      10    Steven Kowalk                                          4220   62      174      1:03:44.2     20:34/M
      11    James Maurer                                           4249   58      176      1:06:15.4     21:22/M

Female 66 and up

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                            4222   66       77        31:21.8     10:07/M
       2    Dixie Boese                                            4317   67      144        52:19.2     16:53/M

Male 66 and up

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Babbitt                                         4277   76      108        38:29.5     12:25/M
 
 
Stroller Division



   Male


   1 Joe Oosterheert    Age 30          Time 19:40.6 

   2 Joel Parker        Age 44          Time 22:28.1 

   3 Aaron Hubbard      Age 29          Time 23:51.1 





  Female


   1 Abbie Racine       Age 33          Time 28:27.6 

   2 Gina Belknap       Age 48          Time 31:13.8 

   3 Heather Wiborn     Age 29