LCCA'S Run Against Drugs

Age Group Results

June 09, 2012


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
10k Run Men: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 50-59
10k Run Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59

5k Run/Walk

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Partridge                                          423   19        1          16:28      5:19/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Hough                                              425   42        2          19:46      6:23/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Evan Litch                                              359   14        8          21:43      7:00/M
       2    David Mitter, Jr.                                       402   13       12          22:53      7:23/M
       3    Clay McKenzie                                           387   12       28          26:31      8:33/M
       4    Jakob Julien                                            437   14       51          31:18     10:06/M
Top

Men 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Burkhardt                                         438   15        4          20:24      6:35/M
       2    Eric Mundinger-Smit                                     363   15       16          23:29      7:35/M
       3    Alexander Rouse                                         334   18       33          27:49      8:58/M
       4    Brett Yanick                                            430   19       93          53:36     17:17/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Girz                                              366   29        5          20:42      6:41/M
       2    Brenden Durco                                           315   26        7          21:06      6:48/M
       3    Shawn Desai                                             443   23       23          25:47      8:19/M
       4    Nicholas Blackburn                                      347   25       24          25:49      8:20/M
       5    Scott Caldwell                                          441   25       30          27:09      8:45/M
       6    Tyler Ferris                                            374   27       35          28:11      9:05/M
       7    Dave McKinstray                                         314   27       61          33:48     10:54/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Rogers                                              432   30        3          20:24      6:35/M
       2    Pj Sapienza                                             369   37       39          28:44      9:16/M
       3    Jon Stoyak                                              375   38       62          34:07     11:00/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Nisbet                                              392   49        6          20:57      6:45/M
       2    Jeffrey Thompson                                        302   49       10          22:47      7:21/M
       3    Andy Shmina                                             358   47       11          22:53      7:23/M
       4    Corry Adams                                             336   41       13          23:05      7:27/M
       5    Brian Newcomb                                           320   43       14          23:18      7:31/M
       6    Russel Stratton                                         383   40       17          23:37      7:37/M
       7    Scott Runyon                                            400   41       18          23:41      7:38/M
       8    Dan Hagen                                               328   43       25          26:05      8:25/M
       9    Mike Archinal                                           421   44       26          26:13      8:27/M
      10    Scott Staber                                            429   49       31          27:15      8:47/M
      11    Greg Smith                                              361   46       32          27:47      8:58/M
      12    Clinton Williams                                        348   42       40          28:46      9:17/M
      13    Stephen Zizka                                           341   44       50          31:15     10:05/M
      14    Christopher Doyle                                       317   41       63          34:49     11:14/M
      15    Shawn Cook                                              435   42       68          41:33     13:24/M
      16    Mike Weller                                             344   44       81          46:03     14:51/M
      17    David Mitter, Sr.                                       401   43       86          49:52     16:05/M
      18    Tom Ash                                                 448   43      102          58:01     18:43/M
      19    Mike Thompson                                           301   40      112        1:14:28     24:01/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Art Newberg                                             372   56       19          23:44      7:39/M
       2    Alan Pittel                                             410   50       41          28:58      9:21/M
       3    Thomas Hamway                                           353   52       91          52:25     16:55/M
       4    Raut Marroquin                                          449   59      103          58:02     18:43/M
Top

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Riley McLineha                                          419   61       65          35:31     11:27/M
       2    Gerald Cieszlak                                         340   70       99          55:26     17:53/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lucille Gilders                                         382   32        9          22:24      7:14/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeri Stevens                                            365   45       29          26:46      8:38/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Walker                                           378   14       76          45:49     14:47/M
       2    Alison Mitter                                           403   11       85          49:37     16:00/M
       3    Alyssa Warren                                           397   14      106        1:00:02     19:22/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tristan Taylor                                          356   18       20          24:33      7:55/M
       2    Emily Rooker                                            364   19       72          42:58     13:52/M
       3    Abigail Staber                                          428   18       92          53:35     17:17/M
       4    Cecelia Dalian                                          398   15      107        1:00:03     19:22/M
       5    Hannah Howard                                           308   15      110        1:14:26     24:01/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kara Horstmann                                          333   20       34          27:50      8:59/M
       2    Ashley Chandler                                         355   27       37          28:29      9:11/M
       3    Autumn Richardson                                       440   25       45          29:56      9:39/M
       4    Alison Skwarski                                         311   27       49          31:13     10:04/M
       5    Brittany McKinstray                                     313   28       52          31:30     10:10/M
       6    Jessica Grima                                           326   27       69          41:35     13:25/M
       7    Jessica Wilson                                          390   28       77          45:59     14:50/M
       8    Trisha Pritchard                                        346   26      104          58:15     18:47/M
       9    Stephanie Davis                                         307   22      111        1:14:26     24:01/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sheryl Timpa                                            431   39       15          23:27      7:34/M
       2    Nicole Preece                                           322   34       21          24:35      7:56/M
       3    Julie Dailey                                            350   34       22          24:56      8:03/M
       4    Amy Maurer                                              445   33       27          26:25      8:31/M
       5    Karrie Lukasik                                          405   32       36          28:25      9:10/M
       6    Miriam Cavanaugh                                        442   37       38          28:37      9:14/M
       7    Kristen Kims                                            335   37       44          29:52      9:38/M
       8    Vickie Hoffman                                          371   37       53          31:40     10:13/M
       9    Erin Bockhausen                                         399   34       54          32:03     10:20/M
      10    Allison Showerman                                       305   34       58          32:17     10:25/M
      11    Amy Roberts                                             342   38       64          35:29     11:27/M
      12    Corinne Shear                                           417   38       71          42:45     13:47/M
      13    Jennifer Williams                                       379   35       73          44:11     14:15/M
      14    Lenora Fuller                                           331   38       78          46:00     14:50/M
      15    Ashley Luderer                                          324   31       80          46:02     14:51/M
      16    Kim Weller                                              343   36       82          46:03     14:51/M
      17    Kristen Castro                                          345   34       87          51:11     16:31/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Lichiello                                     370   42       43          29:45      9:36/M
       2    Leslie Smith                                            362   44       48          30:54      9:58/M
       3    Kim Batsche-Mckenzie                                    386   43       55          32:04     10:21/M
       4    Barb Erps                                               377   48       56          32:13     10:24/M
       5    Lisa Shmina                                             357   46       60          33:29     10:48/M
       6    Mona Newcomb                                            321   47       74          45:10     14:34/M
       7    Josie Hagen                                             329   44       83          46:03     14:51/M
       8    Shawn Ryan                                              447   41       84          46:14     14:55/M
       9    Carolyn Henry                                           446   41       88          51:21     16:34/M
      10    Colleen Jewell                                          439   47       95          54:39     17:38/M
      11    Sara Doyle                                              316   42      100          57:17     18:29/M
      12    Mari Howard                                             300   47      109        1:14:23     24:00/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debbie Wiley                                            415   55       42          29:35      9:33/M
       2    Sandra Furtney                                          323   51       46          30:09      9:44/M
       3    Grace Myles                                             309   50       57          32:14     10:24/M
       4    Charlene Odom                                           420   55       59          33:12     10:43/M
       5    Colleen Debeauclair                                     332   50       66          35:35     11:29/M
       6    Wendy Kunce                                             388   50       67          37:56     12:14/M
       7    Hope McLincha                                           418   59       70          41:52     13:30/M
       8    Carla Leonard                                           349   56       89          52:15     16:51/M
       9    Karen Charboneau                                        351   50       90          52:16     16:52/M
      10    Cathy Edwards                                           434   51       96          54:41     17:38/M
      11    Karen Warsop                                            406   58       97          55:25     17:53/M
      12    Lugene Pritchard                                        338   58      105          58:16     18:48/M
      13    Lori Holland                                            306   54      108        1:14:22     23:59/M
Top

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Oemke                                          416   62       47          30:34      9:52/M
       2    Marie Guerriero                                         393   75       75          45:11     14:35/M
       3    Laura Myers-Meske                                       389   62       79          46:01     14:51/M
       4    Lexyann Staber                                          427   76       94          53:36     17:17/M
       5    Joanne Cieszlak                                         339   73       98          55:26     17:53/M
       6    Sandy Marroquin                                         450   61      101          58:00     18:43/M

10k Run

Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charles Knuth                                           433   34        1          39:45      6:25/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Chepeska                                            360   60        4          54:06      8:44/M
Top

Men 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Lindahl                                            411   15        2          43:11      6:58/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Leary                                           330   21        3          43:35      7:02/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Bolon                                             312   30       10          57:54      9:20/M
       2    Chad Austin                                             318   35       13          59:19      9:34/M
       3    Anthony Hernandez                                       367   33       14          59:25      9:35/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Kennedy                                            422   55        5          54:56      8:52/M
       2    Larry Slagell                                           424   55        8          57:13      9:14/M
       3    Doug Anderle                                            409   50       11          58:24      9:25/M
       4    Richard Fritz                                           413   51       19        1:19:00     12:45/M
Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Holli Peckens                                           373   35        6          56:55      9:11/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michele Cox                                             426   44        9          57:46      9:19/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Fritz                                          412   20       20        1:19:00     12:45/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amber Vanloo                                            408   30        7          56:55      9:11/M
       2    Anne Stachura                                           337   31       12          59:05      9:32/M
       3    Tarah Ash                                               444   32       16        1:05:43     10:36/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Zezula                                            376   46       17        1:08:43     11:05/M
       2    Michalle Meyers                                         368   49       18        1:09:25     11:12/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marilyn Bradford                                        384   54       15        1:02:57     10:09/M